Barkod Sistemi Oluşturmak

 

Ribonun Seçilmesi

 

Termal transfer baskı yönteminde kullanılacak etiketin özelliğine bağlı olarak uygun ribon kullanıldığında doğru baskı alınabilmektedir. Ribon çeşitleri ve kullanılan etiket tipleri aşağıdadır.

 

1) Wax Ribonlar
2) Resin Ribonlar
3) D110A Resin Ribonlar

 

1) Wax Ribonlar

 

Wax özelliğine sahip ribonlar yırtılabilir özelliğe sahip kâğıt etiket, vellum etiket, kuşe etiket vb. etiketlerde kullanılmaktadır. Ortalama değerde bir ısı ile yazdırılması gerekmektedir. Örneğin ısı değeri 1–20 arasında olan herhangi bir Argox barkod yazıcısında Wax özelliğine sahip bir ribon ile yapılan baskının problemsiz olabilmesi için ısı değeri 9–10 aralığında olması gerekmektedir. Bu tarz ribon ile baskı yapılan etiketlerdeki yazı etiket yırtılmadığı sürece 4–5 yıllık bir ömre sahiptir. Bu tarz ribon ile yapılan baskı çizilmeye veya su ile silinmeye karşı dayanıksızdır. Maliyet olarak en ekonomik ribon çeşididir.

 

2) Resin Ribonlar

 

Resin özelliğine sahip ribonlar yırtılamayan özelliğe sahip naylonumsu etiket, opak pvc etiket, Silver mat etiket vb. etiketlerde kullanılmaktadır. Ortalamanın üzerinde bir baskı sıcaklığı ile yazdırılması gerekmektedir. Örneğin ısı değeri 1–20 arasında olan herhangi bir Argox barkod yazıcısında Resin özelliğine sahip bir ribon ile yapılan baskının problemsiz olabilmesi için ısı değeri 14–16 aralığında olması gerekmektedir. Bu tarz ribon ile baskı yapılan etiketlerdeki baskı çizilmeye, su ve bazı kimyasal maddeler (kolonya vb.) ile silinmeye karşı dayanıklıdırlar. Maliyet olarak Wax ribonlara göre daha pahalıdır.

 

3) D110A Resin Ribonlar

 

D110A Resin özelliğine sahip ribonlar tekstil sektöründe yıkama talimatı kumaşı da denilen Japon akmazı ve zemini düz olan saten kumaşlarda kullanılmaktadır. Ortalamanın üzerinde bir baskı sıcaklığı ile yazdırılması gerekmektedir. Örneğin ısı değeri 1–20 arasında olan herhangi bir Argox barkod yazıcısında Resin özelliğine sahip bir ribon ile yapılan baskının problemsiz olabilmesi için ısı değeri 16–20 aralığında olması gerekmektedir. Bu tarz ribon ile baskı yapılan etiketlerdeki baskı çizilmeye, su ve bazı kimyasal maddeler (kolonya vb.) ile silinmeye karşı dayanıklıdırlar. Bu tarz ribon ile uygun şekilde baskı yapılan Japon akmazındaki baskı yıkama işlemine tabi tutulsa dahi baskıda herhangi bir problem oluşmaz. Maliyet olarak Wax ve Resin ribonlara göre daha pahalıdır.

 

Önceki Sayfa  Sonraki Sayfa

Her Hakkı Saklıdır. © 2012 Bilkur Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.