Bitki Pasaportu ve tarımda izlenebilirlik


 

Bitki Pasaportu Nedir?
 

Gelişen dünyada insan ve sağlığı ön plana çıkmaktadır. Gıda güvenliğinin sağlanması “izlenebilirlik” ile mümkündür. İzlenebilirlik, gıda, gıdanın elde edildiği hayvan, yem ve gıdaya karıştırılan maddenin üretim, dağıtım aşamalarında izlenmesidir. İzlenebilirlik sayesinde, insan sağlığına zararlı herhangi bir madde tespit edilen ürünün hangi üreticiden, hangi tarladan geldiği kolayca tespit edilebilir..
 

Bitki pasaportu Tarımda izlenebilirlik, en kolay ve ekonomik olarak Barkod uygulamaları ile gerçekleştirilebilir.

 

Hal Yasası Nedir?

 

Kısaca 'Hal Yasası' olarak bilinen sebze ve meyvelerin toptancı hallerindeki ticaretine ilişkin şartları düzenleyen 5957 sayılı kanunun uygulanmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Tebliğe göre sebze meyve hallerinde satışa konu olan bütün ürünlerin, üretim yerleri ve tarihleri gibi bilgilerini içeren birer künyesi olacak. Künyesi bulunmadan satışa sunulan ürün için 5 bin lira para cezası kesilecek.

 

Ürünler için özgün künye numarası verilecek

 

Künyede malın üretim yeri, cinsi, miktarı, hangi üretici ve işletmeye ait olduğu, varsa sertifika bilgileri ve bakanlık tarafından uygun görülen diğer hususlar yer alacak. Her bir künye için sistem tarafından özgün bir künye numarası üretilecek, bu numara BARKOD’lu etiket olarak basılacak. Perakende satışa sunulan ürünlerin kap veya ambalajlarında herkes tarafından kolayca görülebilecek BARKOD’lu etiket mutlaka bulundurulacak.

 

Buna göre, yerli üretim veya ithal edilen ürünler her ne sebeple olursa olsun gümrük kapısından veya üretim yerinden sevk edilmeden önce mutlaka sisteme beyan edilecek ve kaydı yapılacak. Kayıt işlemi, toptancı hallerinde faaliyet gösterenler için toptancı hallerince, toptancı hali dışında faaliyet gösterenler için ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın il müdürlükleri tarafından yapılacak.

Örnek Fidan Etiketi

Örnek Fidan Etiketi Etiketi

Örnek Bitki Pasaportu Etiketi

Örnek Bitki Pasaportu Etiketi


Her Hakkı Saklıdır. © 2012 Bilkur Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti..