Barkod Sistemi Oluşturmak

 

Barkod Yazdırma yönteminin Seçilmesi

 

Ürünlerin barkodlanması ürünün yapısı, kullanım şekli, ömrü ve barkodlama maliyetine bağlı olarak farklı şekillerde barkodlanabilir.

 

Barkodlama Yöntemleri

 

1) Ürünün üzerine yazdırma
2) Ürünün ambalajı üzerine yazdırılması
3) Etiket üzerine yazdırılması

 

1) Ürünün üzerine yazdırma:

Bu yöntem ürünün yapısına bağlı olarak barkodun ürünün üzerine yazdırılmasıdır. Kullanıldığı alanlara örnek olarak plastik borular verilebilir.

 

2) Ürünün ambalajı üzerine yazdırılması:

Bu yöntem ürünün ambalajının hazırlanması sırasında barkodun ambalaj üzerine yazdırılması yöntemidir. Genelde matbaa ortamında hazırlanmaktadır. Avantajı fazla sayıda hazırlanması nedeniyle maliyetinin düşük olması, dezavantajı barkodda yapılan bir hatanın düzeltilmesinin maliyetli olmasıdır. Kullanıldığı alanlara örnek olarak gıda ürünleri verilebilir.

 

3) Etiket üzerine yazdırılması,

Bu yöntem ürünün özelliğine ve kullanım ömrüne bağlı olarak uygun etiket üzerine barkodun yazdırılması ve etiketin ürünün ambalajı üzerine yapıştırılması veya dikilmesidir. Oluşturulması hızlı ve maliyeti düşüktür. Bu yöntemde genelde barkod yazıcılar kullanılarak barkod oluşturulmaktadır. Kullanıldığı alanlara örnek olarak giyim, elektronik malzemeler, kırtasiye ürünleri, otomotiv yedek parçaları, marketler, tartılabilir gıdalar,taşımacılık sektörü, optik ürünler, kuyumculuk sektörü vb. verilebilir.

 

Önceki Sayfa  Sonraki Sayfa


Her Hakkı Saklıdır. © 2012 Bilkur Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.