Sağlıkta Karekod Uygulaması

 

2 Şubat 2008 tarihli ve 26775 sayılı resmi gazete'de yayımlanan "BEŞERİ TIBBI ÜRÜNLER AMBALAJ VE ETİKETLEME YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" in Geçici 2 nci maddesine göre 16.05.2010 tarihinden itibaren ilaç ambalajlarında karekod bulundurma mecburiyeti uygulamasına başlanmıştır.

 

Resmi Gazete için Tıklayın

 

İlaç Takip Sistemi 

 

İlaç Takip Sistemi (İTS) gereği ilaç ambalajlarında halen kullanılmakta olan barkodların yanı sıra, yine üretici firma tarafından ürün kodu, seri numarası, her seri için yeniden başlayan sıra numarası, üretim tarihi ve son kullanma tarihi bilgilerini içeren bir Karekod basılacaktır. İlaç takip sisteminde ilaçların eczanelerde satışı yine karekod (Datamatrix) barkod ile yapılacaktır.

 

Karekod Nedir?

 

Karekod en basit anlamıyla orijinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. Karekod (Datamatrix) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris yapıdaki bir barkod türüdür.

 

 

1D Barkod Örneği

 

Karekod Barkod Örneği

 

Karekodun Yapısı için tıklayın

 

Karekodun Avantajları Nedir?

 

Kare kod tipi barkodların avantajı klasik 1 boyutlu barkodlara nazaran daha çok veriyi içerebilmesidir. örneğin kare kod (Datamatrix) olarak adlandırılan barkod tipi 2.335 karakter içerebilir.

Her Hakkı Saklıdır. © 2012 Bilkur Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.